Pojęcie pracy tymczasowej znane jest zdecydowanej większości z nas, ale pojęcie outsourcingu brzmi dla większości osób dość enigmatycznie. Okazuje się, że pracę tymczasową oraz outsourcing łączą pewne podobieństwa, ale na pewno nie są to pojęcia tożsame. Warto byłoby mieć także świadomość różnic istniejących pomiędzy pracą tymczasową a outsourcingiem.
Co to jest outsourcing?
Outsourcingu nie należy traktować jako pracy tymczasowej. Warto bowiem wiedzieć, że w outsourcingu to klient jest podmiotem, który ma za zadanie zlecić wykonanie konkretnej usługi.
Co ważne, zadaniem klienta nie jest wskazanie liczby pracowników, które mają zadanie wykonać. Zadanie może przybierać zaś bardzo różną formę. Zadaniem może być na przykład paletyzacja towaru. Agencja outsourcingu zapewnia wykonanie zadania. Później następuje etap rozliczeniowy
Czym jest praca tymczasowa?
Praca tymczasowa to instytucja uregulowana w przepisach prawnych. Wszelkie kwestie z nią związane regulowane są przez Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Należy natomiast zaznaczyć, że outsourcing nie jest unormowany prawnie tak szczegółowo jak praca tymczasowa. W odniesieniu do outsourcingu stosowane są przepisy prawa cywilnego, zawarte w kodeksie cywilnym.